Hakkımızda

LEXWALL.COM - YDS - YÖKDİL İNGİLİZCE - TÜRKÇE BAĞLAMSAL SINAV SÖZLÜĞÜ

AMAÇ ve KAPSAM

Çevrimiçi İngilizce Türkçe YDS sınav sözlüğü olan lexwall.com, özellikle YDS ve TOEFL sınavlarına hazırlananlara, söz konusu sınavlarda çokça test edilen kelimeleri zengin bir bağlamda sunmayı amaçlamaktadır. 1992’den günümüze kadar çeşitli adlar altında yapılan ( KPDS, ÜDS, YDS ve şimdi de ek olarak YÖKDİL ) sınavlarda çıkan sorular mercek altına alınmış ve kelime bazında çok çıkan kelimelere yönelik bir sıklık analizi yapılmıştır. Bu analizden sonra sınavlarda en çok test edilen kelimeler ve test edilmesi muhtemel olan kelimeler belirlenmiş ve bu kelimelere yönelik olarak zengin ve çok çeşitli alanlardan alınan örnek cümlelerle bir veritabanı oluşturulmuştur. Kelimelere yönelik örnek cümleler sınavlar, dergiler, kitaplar ve internetten özenle seçilerek sınava girenlerin bu kelimeleri oldukça zengin ve çok çeşitli bağlamlarda görmesi amaçlanmıştır. Cümle toplama çalışmaları 2000 Eylül’ünde başlamış olup örnek cümle veri tabanını zenginleştirme çalışmaları hala devam etmektedir.

SÖZLÜĞÜ NASIL KULLANALIM?

Lexwall YDS - YÖKDİL sınav sözlüğü, sadece bilmediğimiz kelime anlamlarına bakmanız için oluşturulmamıştır. Lexwall bir ÇALIŞMA SÖZLÜĞÜDÜR. Sözlüğü kullanırken hem bildiğiniz hem de bilmediğiniz kelimelerle ilgili arama yapınız. Kelimelerin geçtiği örnek cümleleri dikkatlice inceleyiniz. Kelimenin anlamını, kullanıldığı bağlamı, o kelime ile sık kullanılan (collocations-eşdizimsel kelimeler) diğer kelimeleri, kelimenin diğer türlerini (isim sıfat, zarf, fiil), cümlelerde geçen dilbilgisi yapılarını dikkatlice irdeleyip; kelimelerin davranışlarını anlamaya çalışınız. Veritabanımızda yer alan örnek cümleler çoğunlukla sınavlara karşınıza çıkan zorlukta seçilmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla aynı cümlelerin ya da çok benzerlerinin sınavlarda karşınıza çıkması oldukça muhtemeldir. Ayrıca if, although, however , futhermore ve benzeri ifadeleri de aratarak gramer bilginizi pekiştirebilirsiniz.Tarifini yaptığımız şekilde bu sözlüğü kullanırsanız, sadece sınavlardaki kelime sorularını sorularına yönelik çalışmakla kalmayıp, diğer soru türlerini de yapmanıza (cümle tamamlama, paragraf vb.) katkı sağlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu noktadan hareketle, anlık kelime anlamına bakıp çıkmanız sözlüğün bir dereceye kadar size faydalı olmasını sağlar; bizim amaçladığımız ise bu siteye geldikten sonra aynı gramer çalışıyormuş, deneme soruları çözüyormuş gibi, sitede kelimeler için verilen örnek cümleler üzerinde vakit geçirmeniz; kelimeden kelimeye geçmeniz ve cümleleri dikkatlice irdelemenizi sağlamaktır. Bu şekilde vakit ayırmanız, YDS sınav sözlüğünün, sizin için daha faydalı olmasını sağlayacayacak ve sınav puanınıza  ciddi katkılar yapacaktır. Bunları size dışarıdan birinin tavsiyesi değilde, farklı adlar altında (KPDS, ÜDS,YDS) bu sınavlara yönelik yıllarca online ve yüzyüze çok sayıda öğrenciye ders vermiş ve söz konusu sınavlardan 100 dahil notlar almış bir hocanın naçizane önerileri olarak görmenizi rica ediyorum. Umarım ileride alacağınız -sizin yüzünüzü güldürecek, notlara bir nebze olsun katkım olur.

SÖZLÜĞE İLERİDE EKLENMESİ DÜŞÜNÜLEN ÖZELLİKLER

Bu sözlük şu anda geliştirilme aşamasındadır. Fakat bu haliyle bile sınavlardaki başarınıza katkı sağlayacağını düşünmekteyim. İleride, zaman alacak ama, bir takım yararlı olacağını düşündüğümüz özellikleri lexwall.com YDS sınav sözlüğüne eklemeye çalışacağız (Aşağıda kırmızı olanlar gerçekleştirilmiştir) :

 • Üyelik ve kelime öğrenme takip sistemi
 • Kelime soruları
 • Sınavlara yönelik kelime çalışmalarını içeren düzenli bültenler 
 • Sınavlara yönelik çeşitli kelime listelerini içeren ek dosya bölümü
 • Cümlelerin Türkçe karşılıkları
 • Sosyal medyada kelimelerin ekran görüntüsünü paylaşma
 • Seçtiğiniz kelimelerden size özel çalışma kağıdı oluşturma
 • Kelime ve cümlelerin sesletiminin eklenmesi
LEXWALL.COM YDS -YÖKDİL SINAV SÖZLÜĞÜNE NEDEN ÜYE OLMALIYIM?
 
Lexwall sınav sözlüğüne üye olmanızı tavsiye ediyorum. Üyelik avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
 • Aylık olarak kelime çalışmalarına yönelik e-posta alacaksınız.
 • YDS'ye yönelik kelime listelerine ulaşabileceksiniz.
 • İleride üye olarak daha fazla örnek cümleye ulaşabileceksiniz.
 • Öğrenmek istediğiniz kelimeleri ve cümleleri işaretleyip çıktı alabileceksiniz.
 • Daha önce baktığınız kelimelerin listesini görebileceksiniz.
 • YDS'ye yönelik tüyolar içeren dosyalardan haber olacaksınız.

SON SÖZ

Lexwall YDS - YÖKDİL sınav sözlüğünün, kullanıldıkça ve zamanla geliştirildikçe, sizlere daha yararlı bir hal alacağına inanıyorum. Umarım eksikliklerine rağmen büyük bir çalışma ve özveri ürünü olan ücretsiz kullanabileceğiniz  lexwall YDS çevrimiçi sözlük, sınavlardaki başarınıza olumlu bir etki eder.

Her türlü yorum, öneri ve görüşleriniz için lütfen çekinmeden benimle iletişime geçiniz. İletişim için sitedeki iletişim formunu kullanabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için önem arzetmektedir. İstek ve talepleriniz doğrultusunda, sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, sözlüğün daha kullanıcı dostu bir hal alacağını düşünüyoruz.

Hepinize sınavlarınızda başarılar diliyorum.

BEN KİMİM ?

Ahmet Başal

http://avesis.yildiz.edu.tr/abasal/yayinlar

Yıldız Teknik Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi,
Eğitim Bilimleri Bölümü,
İstanbul

İletişim Formu

 

E-bülten Üyeliği

 

*Aylık kelime çalışmaları ve YDS tüyoları, YDS'ye özel soru ve kelime listelerini içeren bültenlerden haberdar olun.

**E-bülten aboneliğinizi iptal etmek için tıklayınız.